ПРО МОКРЕ ЛІЖКО, “ВИНУВАТОГО” ПСА ТА МІФИ ПРО ДОМІНУВАННЯ

Собаки – одні з найчистоплотніших тварин, що живуть поруч з нами. Їм притаманно слідкувати за чистотою в своєму лігві з раннього віку. І якщо забезпечений потрібний вигул та необхідний догляд – пес зробить все, щоб серцевина території його сім’ї залишалась чиста.

Та все ж таки, деколи я чую запитання: «Чому мій пес зробив калюжу на дивані, та з винуватим виглядом сховався за ним?»

Питання водночас і просте, і досить складне.

Щоб вирішити проблему «нечистоплотності» деяких наших собак, пропоную детально розібратися з можливими причинами.

Відмінність між комунікацією собак та людей не лише в особливостях зорового чи акустичного спілкування, але й у тому, що хемокомунікація – одне з найважливіших джерел інформації для собаки, і мінімальний, практично не розвинений спосіб спілкування для соціуму людей.

На відміну від псових, ми не вміємо «зчитувати» інформацію з сечі ти інших виділень організмів. Наш нюх не достатній для аналізу запахів гормонів та інших речовин, і тим більше, ми не здатні до подальших складних аналітичних висновків.

А от собаки успішно використовують як власні, так і чужі запахи, щоб обмінюватися різноманітною інформацією, відмічати територію, демонструвати гормональний статус, попереджати про наміри, чи просити допомогу.

Для всіх псових сеча та випорожнення мають важливе значення в повсякденній комунікації з навколишнім світом.

Чому ж собака почав залишати калюжі вдома, де раніше ніколи цього не робив?

Говорити про «помсту», «домінування», «вредність» чи бажання «насолити» – безглуздо!

Все, що робить тварина – має прості фізіологічні чи психологічні фундаменти, без складних людських «закулісних ігор». І те, що нам виглядає як «ревність» чи «образа» – насправді класичні прояви інстинкту самозбереження: захист своїх найважливіших потреб чи бажання уникати конфліктів.

Тому, якщо раптом Ви побачили калюжу посеред килиму, найважливіше зрозуміти, що стало основною причиною: фізіологія чи психологія.

В першу чергу потрібно виключити фізіологічні причини. Не гуманно і безглуздо сварити чи «виховувати» собаку, який не здужає, чи має якусь хворобу в хроніці.

Отже, найчастіші ФІЗІОЛОГІЧНІ причини, з яких собаки випорожнюються в незвичних і недозволених для цього місцях:

– малий вік, коли цуценя ще не здатне повноцінно, довший час контролювати свої фізіологічні потреби;

– запальні процеси сечостатевих органів;

– деякі хвороби внутрішніх органів;

– травми;

– фізіологічне старіння організму;

– допустимі фізіологічні прояви в період тічки та вагітності.

З мого досвіду, саме на ці причини припадає переважна більшість всіх випадків нечистоплотності домашніх собак.

Тому власник повинен гарантовано виключити їх, перед тим, як шукати щось глибше чи вести розмову про «погану поведінку».

Розібратись зі здоров’ям Вашого улюбленця найкраще допоможе ветеринар та діагностична лабораторія.

І доки Ви не будете повністю переконані, що собака фізично здоровий – велика помилка сварити чи використовувати інші «виховні» методи.

Якщо ж ветеринари запевняють, що зі здоров’ям собаки все гаразд, наступним кроком варто почати шукати ПСИХОЛОГІЧНІ корені проблемної поведінки улюбленця.

В природі собака залишає мітки, калюжі та фекалії, щоб комусь донести інформацію про себе, свій фізичний та психічний стан, різні бажання та життєві наміри.

Нажаль, наші чотирилапі впевнені, що люди так само вміють легко зчитувати запахову інформацію, як і псові.

Тому собака в спілкуванні з людиною використовує власні природні методи, не розуміючи їх безрезультатність. І вже точно пес не розраховує отримати у відповідь від господаря розчарування, злість чи покарання.

Давайте розглянемо основні ПСИХОЛОГІЧНІ причини калюж у вашому домі :

• Інформація про страх всіх видів: від страху самотності до різноманітних фобій ;

• Інформація від собаки чужакам чи іншим співмешканцям про життєвий статус, власну територію чи територію сім’ї, в якій живе пес;

• Прохання допомогти при якійсь хворобі чи проблемі;

• Психологічний дискомфорт, стрес, хронічне перенавантаження;

• Інформація про гормональний статевий статус.

Підказка:

Зверніть увагу, де саме ваш пес залишив калюжу. Як правило, мітка буде найбільш наближена до улюбленого місця того, кому призначена ця інформація.

Якщо це ліжко дитини – «розмова» ведеться з нею або її матір’ю. Я знаю собаку, яка мітила ліжко молодшої доньки господині за день -два до того, як дитина дає видимі симптоми хвороби.

Якщо це улюблене місце господаря – адресат листа саме він.

Якщо мокра лежанка іншого пса чи кота – скоріш за все – ви тут ні до чого – це їхні «внутрішні справи».

Якщо ж килим мокрий посередині кімнати, чи багато калюж в центральній частині квартири – пес намагається «говорити» зі всіма членами родини.

За умови, що ваш собака був змушений залишити калюжу, бо не втримався очікуючи прогулянки – він вибере найбільш непримітне місце, віддалене та сховане від звичайного погляду.

Проаналізуйте, що саме могло стати причиною «нечистоплотності» собаки – заберіть цю причину – і проблема БУДЕ вирішена!

Доки Ви не знайдете правильну відповідь – замкнуте коло спроб «говорити» з вами та «покарань» буде безкінечним.

Тепер щодо «домінування», про яке можна почути в кінологічних розмовах між власниками:

Коли собаки хочуть продемонструвати свій гормональний статус та бути «вище» в очах потенційного конкурента чи партнера, вони можуть покривати чужі мітки своїми.

Але в такого мічення є одна особливість: завжди робиться поверх міток інших. Тому, якщо пес залишив калюжу на вашій подушці, шанс що він «домінує» над вами – нульовий.

Та якщо один кобель, високо задерши лапу, перемітив чиюсь мітку, ще й після того почав рити землю лапами – мова про чітку територіальну заявку чи відверті наміри статевого домінування і «красування» перед потенційними «дамами серця».

Якщо до Вас в гості прийшов товариш з псом, і ваш улюбленець демонстративно помітив двері на кухню – прямий натяк на: «Це моє – а ти знай своє місце!»

Якщо мале цуценя залишає калюжу, коли зустрічає вас в дверях – це частина нормального природного ритуалу привітання слабшого до сильного. З віком, як цуценя подорослішає, воно зміниться. Увага ! Такий вираз покори в дорослої собаки не є добрим сигналом.

Коли молодий пес при зустрічі з чужаком лягає на спину та виділяє мочу – це також норма, але також лише до певного психологічно віку. Доросла особистість такою демонстрацією буде підкорюватися лише перед тим, кого сильно боїться.

Собаки, яких рідко, мало, чи не регулярно вигулюють господарі, часто спорожнюються в квартирі та навіть кімнаті, в якій живуть. Особливо це стосується заводчиків та власників малих порід, яких люди зазвичай не спішать привчати до вулиці, бо залишені калюжі за цуценям дуже маленькі, і поміняти пеленку легше, ніж збиратися на прогулянку кожних пару годин. А пропустивши оптимальній вік для навчання чистоплотності, потім дуже важко відвічати собаку ходити по потребі в своєму домі.

Місце, де сплять Лідери сім’ї – найцінніше і недоторкане в багатьох значеннях. Тому, якщо собака раптом залишила «слід» на вашому ліжку – мало щось статися надважливе для вашого улюбленця: страх, стрес, хвороба, заклик про допомогу та захист, сильний психологічний чи фізичний тиск.

Хоча в літературі описані і поодинокі випадки, коли не впевненні, слабкі, потребуючі захисту собаки міткою в ліжку господаря «відганяли» новоприбулих членів сім’ї чи гостей від спроб до занадто нав’язливого, швидкого та тісного зближення. Така дія на перший погляд може виглядати як «ревність» , та насправді є лише спробою захисту від можливих негативних життєвих змін.

Дорослі собаки можуть «розбавляти» калюжі цуценят, щоб продемонструвати чужакам захист малечі.

Собака, який боїться когось із родини чи гостей, може залишати йому мітку, щоб запах гормонів розповів про страх та напруження, попередив чи зупинив можливий конфлікт.

І навпаки: якщо людина для чотирилапого справжній Лідер, а не Вожак – міткою собака може просити про якусь допомогу чи захист.

Влітку, коли спека і потреба охолодження та фізіологічного балансу спонукає тварин пити більше ніж зазвичай, деякі собаки можуть потребувати частішого моціону. Інакше не стримаються до звиклого часу прогулянки.

Собака, що захворів, інформує Вас про це виділеннями раніше, ніж ви самостійно побачите явні ознаки його нездужання. І якщо ви не «прочитали» це на вулиці, «інформацію» можуть перенести в більш помітне місце у вас в домі.

Зміна місця проживання також може пройти з міченням нової території та речей на ній.

Поява нового члена сім’ї, собаки чи кота часто супроводжується разовим обміном «мокрої» інформації.

Деколи, якщо інші способи не закінчилися бажаним результатом, навіть просте бажання привернути увагу чи навпаки – позбутися її надмірності від людини, стають стимулом залишити калюжу на Вашому ліжку.

Не сваріть собаку, не розібравшись в причинах ї поведінки.
Не використовуйте бездумно шаблонні методи «виховання».
Покажіть своєму улюбленцю, що навіть якщо у вас є вроджені проблеми з нюхом, то з мисленням та адекватністю у вас все чудово!