Рання соціалізація цуценя поділяється на вісім напрямків: фізичний, тактильний, звуковий, психологічний, смаковий, зоровий, соціальний та розвиток нюху.

Кожен із них має спеціальні завдання та особливості правильного формування. Деякі зовсім прості, інші потребують глибших знань та пояснень. Навчальні схеми не займають багато часу, але приносять неймовірні  результати.

Пропоную торкнутися теми, про яку небагато інформації, а соціальна потреба – велика.

Вестибулярні тренінги як частина фізичного розвитку цуценя.

Розділяючи особливості життя людей, собаки змушені разом з нами користуватися різними видами транспорту. Дехто швидко та добре адаптується. Але є багато собак, для яких поїздки в машині – неприємність, стрес  та погане самопочуття, а для їх власників – хвилювання та проблеми на довгі роки.

Завдання вестибулярної сенсорної системи  – інформувати ЦНС про активний та пасивний рух тіла і голови, щоб забезпечувати утримання рівноваги. 

В нормальних умовах просторова орієнтація забезпечується спільною діяльністю двох систем: зорової та вестибулярної.
Але через видові особливості, людина та собака мають фізіологічні відмінності, що відображаються при обробці інформації цих аналізаторів.

Псові – вид, що створений жити лише на землі, і нестійка, рухома поверхня під лапами – це сигнал небезпеки.  Еволюційно, люди в цьому питанні більш лояльні, бо здатні не лише лазити, а й проводити довший час на нестійких та відносно рухомих поверхнях – деревах.

Тому наш мозок не сприймає неспівпадіння зорової та вестибулярної інформації настільки ж критично, як нервова система собаки. Людині набагато легше призвичаїтись до польотів та поїздок на різних видах транспорту, ніж нашим улюбленцям.

В руках заводчика є цінний інструмент впливу раннього глибокого формування реакцій на подразнення вестибулярного аналізатора – спеціальні вправи та тренінги, які адаптують природні особливості псових під потреби життя поруч з людиною.

Якщо упустити цей момент та втратити час, власники спостерігають сильні стресові явища у собак під час поїздок в машині: надмірне хвилювання, слинотечі, нудоту, тремор, виття, неспокійну поведінку та навіть важкі афективні стани.

Все це легко попередити, тому пропоную вам декілька тренінгів із загальної схеми розвитку високосоціальної собаки.

Вправи можна починати з 5 дня від народження цуценя.

1. Тренінг «вільне падіння» :
Обережно, але надійно, зафіксуйте цуценя вздовж тіла долонями, переконавшись, що голова собаки також надійно фіксована, і під час тренінгу не буде рухатись окремо від тіла цуценя. Якщо цуценя  завелике для ваших долонь, розмістіть його так, щоб голова та груди лежали на одній руці, все інше – на другій.
Підніміть цуценя на рівень грудей людини і потім швидко опустіть вниз, до рівня колін, імітуючи вільне падіння. Рух вверх робіть плавніше.
Увага ! 
Ні в якому разі не можна підкидувати цуценя!

Час одного підходу: до 3 с
Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів

Перерва між підходами: 10-15 с
Кількість тренінгів за день: 1-2 рази
2. Тренінг «колисання»:
Долонями надійно зафіксуйте цуценя вздовж тіла, переконавшись, що голова цуценяти також добре фіксована. Якщо цуценя вже завелике для ваших долонь, розмістіть його так, щоб голова та груди лежали на одній долоні, все інше – на другій.
Робіть колисальні рухи із сторони в сторону, з різними амплітудами та частотою. Якщо вага цуценя дозволяє – витягніть руки перед собою, якщо ні – тримайте ближче до грудей, але не притискайте цуценя до свого корпусу повністю, бо ваше тіло буде компенсувати частину корисного навантаження.

Час одного підходу: до 3 с
Кількість підходів за один тренінг: до 5-8 разів

Перерва між підходами: 15 с.
Кількість тренінгів за день: 1-2

3. Тренінг «поїздка в машині»:
Покладіть цуценя на середину великого рушника. Складіть рушник, візьміть за краї і обережно почніть робити коливальні рухи вперед-назад, вверх-вниз, з невеликою амплітудою, імітуючи рух автомобіля.

Увага ! Розумно підійдіть до цього завдання, контролюйте своїй дії. Ми не готуємо цуценя для польотів у космос.

Починаючи з 30 дня життя цуценя, час від часу возіть його в машині. Достатньо двічі-тричі на тиждень по 10-20 хвилин поїздки, щоб собака закріпила необхідні корисні навички на все життя.

Час одного підходу: до 5-7с
Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів

Перерва між підходами: 15 с
Кількість тренінгів за день: 1 раз


4. Тренінг «вібрація»:
Положіть цуценя на книжку або дощечку, та руками імітуйте мілку вібрацію предмету.
Більш старших по віку цуценят, у момент тренінгу, варто годувати чи пригостити смаколиками.

Колись в таких тренінгах мені допомагала стара пральна машина. Тепер потрібно імітувати ситуації самостійно.

Час одного підходу: до 5-7с
Кількість підходів за один тренінг: до 5 разів

Перерва між підходами: 15 с
Кількість тренінгів за день: 1-2 рази